Weekend Sports on TV, Local Schedule


Compiled by Mark Huber



Saturday’s Sports on TV

AUTO RACING

10 a.m. FS1 — Xfinity, PowerShares QQQ 300, qualifying

Noon FS1 — Sprint Cup, Daytona 500, final practice

3:30 p.m. FS1 — Xfinity, PowerShares QQQ 300

COLLEGE BASKETBALL

11 a.m. ESPNU — Memphis at South Florida

Noon ESPN — Duke at Louisville

ESPN2 — Georgia at Vanderbilt

FOX — Xavier at Georgetown

NBCSN — St. Bonaventure at Dayton

SEC — Florida at South Carolina

1 p.m. CBS — Miami at North Carolina

ESPNU — Penn St. at Rutgers

1:30 p.m. CBSSN — Army at Navy

2 p.m. ESPN — Baylor at Texas

ESPN2 — Pittsburgh at Syracuse

FSN — Marquette at DePaul

NBCSN — St. Joseph’s at Davidson

2:30 p.m. FOX — Butler at Villanova

SEC — Mississippi St. at Alabama

4 p.m. CBSSN — Illinois St. at N. Iowa

ESPN — Oklahoma at West Virginia

ESPN2 — UConn at Cincinnati

5 p.m. SEC — Mississippi at Auburn

5:30 p.m. ESPNU — LSU at Tennessee

6 p.m. CBSSN — Louisiana Tech at UTEP

ESPN — Kentucky at Texas A&M

ESPN2 — Kansas at Kansas St.

7 p.m. BTN — Ohio St. at Nebraska

7:30 p.m. ESPNU — TCU at Iowa St.

SEC — Missouri at Arkansas

8 p.m. ESPN2 — Notre Dame at Georgia Tech

8:30 p.m. ESPN — Purdue at Indiana

9:30 p.m. ESPNU — Texas Tech at Okla St.

10 p.m. CBSSN — Nevada at UNLV

ESPN2 — Saint Mary’s at Gonzaga

11 p.m. FS1 — Colorado at UCLA

11:30 p.m. ESPNU — Hawaii at UC Irvine

FIGURE SKATING

4 p.m. NBC — ISU Four Continents Championships, Ladies’ Free Skate

GOLF

6 a.m. GOLF — European PGA Maybank Championship Malaysia

1 p.m. GOLF — PGA Northern Trust Open

3 p.m. CBS — PGA Northern Trust Open

9 p.m. GOLF — LPGA ISPS Handa Australian Open

MIXED MARTIAL ARTS

9 p.m. NBCSN — World Series of Fighting, Marlon Moraes vs. Joseph Barajas; Timur Valiev vs. Chris Gutierrez

MOTOR SPORTS

8 p.m. FS1 — Monster Energy Supercross

NBA BASKETBALL

8:30 p.m. ABC — Golden State at L.A. Clippers

FA CUP SOCCER

7:30 a.m. FS1 — Hull City at Arsenal

10 a.m. FS2 — West Bromwich Albion at Reading

Noon FS2 — Everton at Bournemouth

TRACK & FIELD

4 p.m. NBCSN — Millrose Games, at New York

WINTER SPORTS

3 p.m. NBC — FIS World Cup: Alpine Skiing, Women’s Downhill

1 a.m. (Sunday) NBCSN — Winter Youth Olympic Games

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

11 a.m. CBSSN — Army at Navy

Noon BTN — Penn St. at Michigan

2 p.m. BTN — Northwestern at Wisconsin

8 p.m. CBSSN — UConn at East Carolina

——-

Sunday’s Sports on TV

AUTO RACING

1 p.m. FOX — Sprint Cup Series, Daytona 500

BOWLING

1 p.m. ESPN — PBA Players Championship

COLLEGE BASKETBALL

Noon CBSSN — Boston U. at Bucknell

FS1 — Seton Hall at St. John’s

NBCSN — La Salle at George Washington

1 p.m. CBS — Michigan at Maryland

2 p.m. CBSSN — Tulsa at UCF

ESPNEWS — East Carolina at SMU

NBCSN — Northeastern at Hofstra

4 p.m. CBSSN — San Diego St. at San Jose St.

ESPNU — Wichita St. at Indiana St.

NBCSN — George Mason at UMass

6 p.m. CBSSN — UAB at Middle Tennessee

6:30 p.m. ESPNU — Boston College at Wake Forest

7 p.m. ESPNEWS — Temple at Houston

7:30 p.m. BTN — Illinois at Wisconsin

8:30 p.m. ESPNU — California at Washington St.

FIGURE SKATING

Midnight (Monday)NBCSN — ISU Four Continents Championships, Mens’ Free Skate

GOLF

6 a.m. GOLF — European PGA Maybank Championship Malaysia

1 p.m. GOLF — PGA Northern Trust Open

3 p.m. CBS — PGA Northern Trust Open

UFC FIGHT NIGHT

7 p.m. FS1 — Prelims, at Pittsburgh

9 p.m. FS1 — Donald Cerrone vs. Alex Oliveira

NBA BASKETBALL

3:30 p.m. ABC — Cleveland at Oklahoma City

8 p.m. ESPN — L.A. Lakers at Chicago

NHL HOCKEY

12:30 p.m. NBC — Pittsburgh at Buffalo

3:30 p.m. NBC — Chicago at Minnesota

7 p.m. NBCSN — Detroit at N.Y. Rangers

FA CUP SOCCER

8:55 a.m. FS2 — West Ham at Blackburn

11 a.m. FS2 — Man City at Chelsea

CONCACAF OLY QUALIFY

11 p.m. NBCSN — Women, US-Trinidad winner vs. Canada-Costa Rica winner,

WINTER SPORTS

1 a.m. (Monday) NBCSN — Winter Youth Olympic Games

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

Noon ESPNU — Memphis at So Florida

1 p.m. BTN — Minnesota at Mich St.

ESPN2 — NC State at North Carolina

SEC — Florida at Georgia

2 p.m. ESPNU — Tennessee at LSU

FS1 — DePaul at Creighton

3 p.m. BTN — Purdue at Nebraska

ESPN2 — Maryland at Rutgers

SEC — Arkansas at Kentucky

5 p.m. ESPN2 — Miss St. at Mississippi

SEC — Texas A&M at Vanderbilt

——-

Monday’s Sports on TV

COLLEGE BASKETBALL

7 p.m. ESPN — Virginia at Miami

ESPNU — Texas at Kansas St.

9 p.m. ESPN — Iowa St. at West Virginia

ESPNU — Coppin St. at Norfolk St.

NBA

8 p.m. NBA — Golden State at Atlanta

10:30 p.m. NBA — Phoenix at L.A. Clippers

NHL

7 p.m. FSO — Blue Jackets at Bruins

8 p.m. NBCSN — San Jose at St. Louis

FA CUP SOCCER

2:30 p.m. FS1 — Man United at Shrewsbury Town

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

7 p.m. ESPN2 — Notre Dame at Florida St.

SEC — South Carolina at Alabama

9 p.m. ESPN2 — Baylor at Oklahoma

——-

Local Events Schedule

Saturday’s Events

• WHS boys basketball 5 pm Harrison @Fairfield HS D1 sectional

• CM, WHS wrestling 10 am D2 Sectional @WCH

• BHS, EC wrestling 10 am D3 Sectional @Blan

• WC WBK 3 pm vs Mount Union

• WC MBK 730 pm @Mount Union

• WC swim TBA OAC Championships @Akron

Compiled by Mark Huber

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

comments powered by Disqus