Blan MS boys, girls both 2nd at invitational


News Journal Report



BLANCHESTER — The Blanchester Middle School boys and girls track and field teams both finished second Thursday at the Blanchester Middle School Invitational.

Little Miami won the girls meet while Goshen was first in the boys meet.

Hunter Browning won the 800-meter run in 2:19.4 for the young Wildcats while Jake Newman posted the best height (5-0) in winning the high jump.

The girls 4×200-meter relay team of Alex Buerkle, Chloe Koeppe, Jenna Monhollen and Savanna Schutte were first in 2:08.5

SUMMARY

April 28, 2016

Blanchester Middle School Invitational

@Barbour Memorial Field

GIRLS RESULTS

TEAM SCORES: Little Miami 104.5 Blanchester 86.5 Hamersville 83 Goshen 78 Bethel-Tate 60 Clermont NE 50 Mt Orab 43 Batavia 32 Fayetteville 2

HIGH JUMP: Walther-Smith, LM, 4-2; Horr, G, 4-2; Bee, BT, 4-2; Smith, H, 4-0; Bolender, H, 4-0; Scott, BL, 4-0; HusVar, LM, 4-0; Carter, BT, 3-10

DISCUS: Carter, BT, 71-5; Davis, BL, 68-0; Drewry, CNE, 66-3; West, BL, 65-8; Widner, G, 61-2; Slate, G, 56-5; Bastin, BT, 52-6; Tolliver, H, 49-11

LONG JUMP: Fishback, CNE, 12-9; Horr, G, 12-5; Schutte, BL, 12-5; Vogel, BT, 11-6; Rhude, BL, 11-2.5; Smith, H, 10-11.5; Slate, G, 10-10.5; Hundemer, MO, 10-10

SHOT PUT: Drewery, CNE, 33-1; Carter, BT, 33-0; Davis, BL, 27-2; Frazer, G, 26-9; Wells, G, 26-7; Wells, LM, 26-6; Tolliver, H, 24-5; Hinkle, MO, 22-6

100 HURDLES: Masterson, LM, 17.5; Shepherd, H, 19.0; White, BT, 19.0; Harris, BL, 19.7; Baker, BT, 19.7; Carrier, G, 19.8; Kratzer, BL, 19.9; Hundemer, MO, 19.9

100 DASH: Spencer, LM, 13.5; Riddle, G, 13.6; Koeppe, BL, 13.8; Large, MO, 13.8; Fischer, H, 13.9; Reece, CNE, 13.9; Sizemore, LM, 14.4; Dunn, MO, 14.4

4X200 RELAY: Blanchester (Buerkle, Koeppe, Monhollen, Schutte) 2:08.5; Hamersville 2:09.9; Goshen 2:10.1; Bethel-Tate 2:10.2; Little Miami 2:11.7; Mt Orab 2:14.4; Batavia 2:16.3; Clermont NE 2:22.2

1600 RUN: Cravens, BA, 6:02.4; Benbow, LM, 6:15.9; Flores, H, 6:17.6; Smith, H, 6:18; West, MO, 6:34.1; Campbell, G, 6:52.3; Temple, MO, 7:01.3; Sagastegui, LM, 7:34.5

4X100 RELAY: Little Miami 58.6; Batavia 58.6; Goshen 58.8; Hamersville 59.9; Bethel-Tate 60.0; Blanchester (Buerkle, Schutte, Casteel, Spurling) 61.8; Mt Orab 67.2

400 DASH: Martin, LM, 66.8; Davis, BL, 67.6; Fischer, H, 70.9; Dunn, MO. 72.8; Baumann, BL, 72.9; Wright, BA, 73.4; Dickson, MO, 73.6; Bunch, G, 75.5

200 HURDLES: Fishback, NCE, 34.1; White, BT, 34.5; Callahan, LM, 34.7; Ruger, LM, 35.7; Harris, BL, 35.9; Carrier, G, 37.0; Whitney, F, 37.1; Clark, H, 37.2

800 RUN: Vach, LM, 2:37.4; Stith, BA, 2:51.9; Flores, H, 2:52.2; Smith, H, 2:58.8; Baumann, BL, 3:00.4; Jones, MO, 3:05; Heitkamp, LM, 3:09.8; Martindale, MO, 3:21.

200 DASH: Reece, CNE, 23.8; Riddle, G, 28.3; Large, MO, 28.6; Fischer, H, 29.8; Koeppe, BL, 30.1; Sizemore, LM, 30.3; Parker, H, 31.8; Dickson, MO, 32.0

4X400 RELAY: Little Miami 4:45.1; Hamersville 5:09.0; Goshen 5:18.4; Blanchester (Monhollen, Casteel, Baumann, Scott) 5:23.3; Mt Orab 5:34.5

BOYS RESULTS

TEAM SCORES: Goshen 120 Blanchester 113 Mt Orab 68 Little Miami 53 Clermont NE 50 Batavia 46 Hamersville 43 Bethel-Tate 23 Fayetteville 19

HIGH JUMP: Newman, BL, 5-0; Bryant, G, 4-10; Schirmer, BL, 4-10; Sizer, MO, 4-6

DISCUS: Bare, BL, 114-7; Strunk, MO, 107-4; Goodin, BL, 99-1.5; Marlowe, G, 96-7.5; Novak, F, 92-10; Mattes, CNE, 84-7; Dinesh, LM, 82-9.5; Jester, F, 80-7

LONG JUMP: Moore, H, 16-11; Witt, BA, 16-5; Roy, BL, 15-3; Newman, BL, 14-10; Richards, LM, 14-5; Bryant, G 14-0.5; Green, MO, 13-9; Simmons, MO, 13-6

SHOT PUT: Size, MO, 37-8; Bare, BL, 36-0; Marlowe, G, 34-0; Goodin, BL, 33-9; Jester, F, 33-5; Kattine, H, 32-4; Lajoye, MO, 31-7; Mattes, CNE, 31-0

110 HURDLES: Munafo, G, 17.3; Sisco, LM, 18.2; Smith, BL, 19.3; Campbell, G, 19.6; Scaggs, BA, 19.6; Kidd, MO, 19.9; Lloyd, CNE, 20.1; Weeks, BT, 20.2

100 DASH: McClanahan, G, 12.1; Phillips, BL, 12.5; Moore, H, 12.6; Bullock, CNE, 12.6; Stricker, CNE, 12.8; Jones II, LM, 12.9; Hopkins, MO, 13.2; Schirmer, BL, 13.3

4X200 RELAY: Goshen 1:49.7; Blanchester (Phillips, Richard, Stevens, Berwanger) 1:50; Batavia 1:51; Hamersville 1:52.5; Little Miami 1:57.5; Clermont NE 1:59.1; Mt Orab 2:13.8; Fayetteville 2:32.2

1600 RUN: Frondorf, BT, 5:00; Browning, BL, 5:04.4; Eyre, MO, 5:22.6; Murphy, F, 5:24.4; Belknap, G, 5:36.5; Glass, G, 5:38.1; Eldridge, LM, 5:42.5; Cruey, CNE, 5:45.3

4X100 RELAY: Batavia 51.7; Blanchester (Phillips, Richard, Stevens, Berwanger) 52.0; Goshen 52.5; Clermont NE 52.6; Hamersville 53.2; Mt. Orab 58.3; Little Miami 58.5; Bethel-Tate 64.4

400 DASH: Frondorf, BT, 57.2; Conley, CNE, 58.1; McClanahan, G, 61.0; Nichols, CNE, 61.5; Jester, F, 61.8; Witt, BA, 62.0; Sizer, MO, 62.5; Shockey, MO, 63.5

200 HURDLES: Munafo, G, 28.4; Williams, LM, 29.6; Marlowe, MO, 31.4; McIntosh, H, 32.0; Kiphart, LM, 32.6; Eickenhorst, G, 32.7; Smith, BL, 33.0; Weeks, BT, 33.0

800 RUN: Browning, BL, 2:19.4; Daku, LM, 2:23.6; Abdoullah, MO, 2:31.7; Belknap, G, 2:34.4; Jones, G, 2:38.7; Mckenzie, BA, 2:40.5; Haynes, BA, 2:43.5; Cruey, CNE, 2:43.8

200 DASH: McClanahan, G, 26.0; Newberry, H, 26.2; Bullock, CNE, 26.3; Richards, LM, 26.6; Munafo, G, 27.0; Hopkins, MO, 27.1; Shockey, MO, 27.5; House, CNE, 28.0

4X400 RELAY: Batavia 4:06.6; Goshen 4:09.4; Blanchester 4:12.9; Clermont NE 4:19.4; Mt Orab 4:45.5; Little Miami 5:03.3; Hamesville 5:04.9

News Journal Report

comments powered by Disqus