ECMS boys 1st, girls 2nd in home meet


News Journal Report



LEES CREEK — The East Clinton Middle School boys track and field team won a three-team meet with Goshen and Madison-Plains Wednesday on the EC track.

The young Lady Astros were second.

For the boys in the field events, Matthew Mitchell won the shot put (36-2) and Brayden Dotson won the discus (102-6). Aiden Henson went 14-0 in winning the long jump.

On the track, John Cline won the 110-meter hurdles (18.8), Patrick Dotson won the 100-meter dash (12.7) and the 400-meter dash (63.0), Avery Wood won the 1,600-meter run (5:48).

For the girls in the field events, Camille Hughes won both the shot put (34-11) and the discus (93-3).

On the track, Myah Jones won the 100- and 200-meter hurdles (33.8), Mersadees Gulley won the 1,600-meter run and Braylynn Malone won the 800-meter run.

SUMMARY

April 27, 2016

@East Clinton High School

BOYS RESULTS

HIGH JUMP: 2, Matthew Mitchell 4-10; 3, John Cline 4-8

DISCUS: 1, Brayden Dotson 102-6 (PR); 3, Owen Dalton 87-1; Nathan Vest 61-0 (PR)

LONG JUMP: 1, Aiden Henson 14-0; 4, John Cline 14-2; Trenton Garen 12-0 (PR); Freddy Morgan 12-8 (PR)

SHOT PUT: 1, Matthew Mitchell 36-2 (PR); 2, Josh Cline 35-5 (PR)

100 HURDLES: 1, John Cline 18.8

100 DASH: 1, Patrick Dotson 12.7; 4, Caden Stewart 13.3 (PR)

4X200 RELAY: 2, East Clinton (Brayden Dotson, Trenton Garen, Freddy Morgan, Bradley Patterson) 2:03 (PR)

1600 RUN: 1, Avery Wood 5:48 (PR); 2, Jacob Howard 5:58 (PR)

4X100 RELAY: 2, East Clinton (Matthew Mitchell, Josh Cline, Jacob Howard, Trenton Garen) 56.5

400 DASH: 1, Patrick Dotson 63.0 (PR)

200 HURDLES: 3, Josh Cline 32.9; 4, Blake Williams 34.7

800 RUN: 2, Aiden Henson 2:33

200 DASH: 2, Todd Wedding 26.9 (PR); 3, Freddy Morgan 29.6 (PR)

4X400 RELAY: 2, East Clinton (Aiden Henson, Patrick Dotson, Todd Wedding, Avery Wood) 4:26.4

GIRLS RESULTS

HIGH JUMP: 2, Braylynn Malone

DISCUS: 1, Camille Hughes 93-3

LONG JUMP: 1, Emma Malone 12-6.5

POLE VAULT:

SHOT PUT: 1, Camille Hughes 34-11; 7, Mckenzie Louk (PR); 8, LeAnna Kaminsky

4X800 RELAY:

100 HURDLES: 1, Myah Jones (PR); 3, Hannah Butcher (PR); Rozanna Brown (PR); Paige Bowman (PR); Mckenzie Louk (PR)

100 DASH: 2, Emma Malone; 3, Jami Dailey; Rozanna Brown (PR); Paige Bowman (PR)

4X200 RELAY: 2, East Clinton (LeAnna Kaminsky, Mckenzie Louk, Sarah Ross, Jami Dailey)

1600 RUN: 1, Mersadees Gulley; 3, Sarah Ross

4X100 RELAY: 2, East Clinton (Myah Jones, Carlie Ellis, Hannah Butcher, Emma Malone) 60.5 (PR)

400 DASH: 2, Carlie Ellis (PR); 3, Mersadees Gulley (PR)

200 HURDLES: 1, Myah Jones 33.8

800 RUN: 1, Braylynn Malone 3:32 (PR)

200 DASH: 3, Jami Dailey; 4, Rozanna Brown (PR)

4X400 RELAY: 2, East Clinton (Carlie Ellis, Braylynn Malone, Sarah Ross, Mersadees Gulley (PR)

News Journal Report

comments powered by Disqus