Weekend Sports on TV; Local Calendar


Compiled by Mark Huber



Saturday Sports on TV

AUTO RACING

10:30 a.m. FS1 — Xfinity, Sparks Energy 300, qualifying

12:30 p.m. FOX — Sprint Cup, GEICO 500, qualifying

3 p.m. FOX — Xfinity, Sparks Energy 300

11 p.m. NBCSN — F1, Russian Grand Prix, qualifying

BOXING

8 p.m. FOX — Victor Ortiz vs. Andre Berto, welterweights

10 p.m. SHO — Badou Jack vs. Lucian Bute, for Jack’s WBC World super middleweight title; James DeGale vs. Rogelio Medina, 12, for DeGale’s IBF super middleweight title

COLLEGE BASEBALL

Noon ESPN2 — LSU at Mississippi

3 p.m. ESPN2 — Texas A&M at Arkansas

COLLEGE SOFTBALL

8 p.m. ESPN2 — Auburn at Tennessee

DRAG RACING

10 p.m. FS1 — SpringNationals, qualifying

GOLF

6 a.m. GOLF — European PGA Volvo China Open

1 p.m. GOLF — PGA Zurich Classic

3 p.m. CBS — PGA Zurich Classic

GOLF — LPGA Volunteers of America Texas Shootout

7 p.m. GOLF — Web.com United Leasing & Finance Championship

MLB BASEBALL

2 p.m. MLB — Washington at St. Louis

4 p.m. FS1 — San Francisco at N.Y. Mets

7 p.m. MLB — White Sox at Baltimore

7 p.m. FSO — Reds at Pirates

MOTOR SPORTS

7 p.m. FS1 — AMA Monster Energy Supercross

NBA PLAYOFFS

8:30 p.m. TNT — Game 1, Oklahoma City at San Antonio

NFL FOOTBALL

Noon NFL — 2016 NFL Draft, Rounds 4-7

Noon ESPN — 2016 NFL Draft, Rounds 4-7

STANLEY CUP PLAYOFFS

3 p.m. NBC — Game 2, N.Y. Islanders at Tampa Bay

8 p.m. NBC — Game 2, Pittsburgh at Washington

SOCCER

9:30 a.m. FS2 — Bundesliga, Mönchengladbach at Bayern Munich

10 a.m. NBCSN — Premier, Sunderland at Stoke City

NBCSN — Premier, Crystal Palace at Newcastle

12:30 p.m. FS1 — Bundesliga, Hertha BSC Berlin at Bayer 04 Leverkusen

NBC — Premier, Norwich City at Arsenal

TRACK & FIELD

12:30 p.m. NBCSN — USA vs. the World at Penn Relays

3 p.m. NBCSN — Drake Relays

——-

Sunday Sports on TV

AUTO RACING

7:30 a.m. NBCSN — F1, Russian Grand Prix

1 p.m. FOX — Sprint Cup, GEICO 500

2 p.m. FS1 — IMSA, Weathertech Sportscar Championship

6:30 p.m. FS2 — IMSA, Weathertech Sportscar Championship

COLLEGE SOFTBALL

3 p.m. ESPN2 — Arizona at Oregon

COLLEGE TENNIS

2 p.m. FS2 — Big 12 Championship, women’s singles

DRAG RACING

5 p.m. FS1 — NHRA, SpringNationals, finals

GOLF

6 a.m. GOLF — European PGA Volvo China Open

1 p.m. GOLF — PGA Zurich Classic

3 p.m. CBS — PGA Zurich Classic

GOLF — LPGA Volunteers of America Texas Shootout

7 p.m. GOLF — Web.com United Leasing & Finance Championship

MLB BASEBALL

1 p.m. MLB — San Francisco at Mets

1:35 p.m. FSO — Reds at Pirates

8 p.m. ESPN — Yankees at Boston

NBA PLAYOFFS

Time TBA ABC or TNT — Game 7, Indiana at Toronto (if nec)

Time TBA ABC or TNT — Game 7, Charlotte at Miami (if nec)

Time TBA ABC or TNT — Game 7, Portland at Clippers (if nec)

STANLEY CUP PLAYOFFS

3 p.m. NBC — Game 2, St. Louis at Dallas

8 p.m. NBCSN — Game 2, Nashville at San Jose

SOCCER

7 a.m. NBCSN — Premier, Liverpool at Swansea City

9:05 a.m. NBCSN — Premier, Leicester City at Man United

11:30 a.m. NBCSN — Premier, Manchester City at Southampton

3:30 p.m. ESPN — MLS, Toronto at Portland

8 p.m. FS1 — MLS, Los Angeles at Sporting Kansas City

——-

Monday Sports on TV

MLB

7 p.m. FSO — Giants at Reds

7 p.m. ESPN — Chicago Cubs at Pittsburgh

NBA PLAYOFFS

7 p.m. TNT — Game 1, Atlanta-Boston winner at Cleveland,

9:30 p.m. TNT — Game 2, Oklahoma City at San Antonio

STANLEY CUP PLAYOFFS

8 p.m. NBCSN — Game 3, Washington at Pittsburgh

SOCCER

2 p.m. FS1 — Bundesliga, VfB Stuttgart at Werder Bremen

3 p.m. NBCSN — Premier, Tottenham at Chelsea

——-

Local Sports Calendar

April 30 Events

• WHS baseball Time 10a or 12p @Western Brown Inv

• BHS baseball Noon vs Eastern Brown DH

• WHS softball 1 pm @Madison

• WHS softball 3 pm @Madison vs Piqua

• BHS softball Noon vs Eastern Brown DH

• WC track, field 10 am OAC Championships @WC

• WC women’s lacrosse 7 pm vs Baldwin-Wallace

• WC men’s lacrosse 1 pm @Baldwin-Wallace

• WC baseball 1 pm @Mount Union DH

• WC softball 1 pm vs Mount Union DH (Senior Day)

May 1 Events

No events scheduled

May 2 Events

• WHS tennis 4 pm @Beavercreek

• EC tennis 4 pm vs Felicity

• BHS tennis 4 pm vs Bethel-Tate

• EC boys, girls track, field 5 pm vs EC tri

• EC softball 5 pm @Southeastern

• CM softball 5 pm @Madison PPD

• CM baseball 5 pm @Miami Trace

• CM softball 5 pm @Miami Trace

• ROB track, field 430 pm @Washington CH

Compiled by Mark Huber

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

comments powered by Disqus