Falcons finish third in SCOL boys meet


News Journal Report



CHILLICOTHE — Two Highland County teams battled at the top of the South Central Ohio League Boys Track and Field Championship with Hillsboro edging McClain.

Clinton-Massie led the Clinton County contingent by finishing third, four points back of the runnerup Tigers. Hillsboro won the meet.

Wilmington was sixth in the final standings while East Clinton was eighth.

“We have have made some steady progress over the past three years,” EC coach Steve Sodini said. “Last year we only had one third place athlete at the league meet. This year the boys took third place in three events. I am very pleased with the effort that was given. We had a large number of PRs. This is great preparation for the district meet next week.”

Thomas Wright in the discus, Brian Barnes in the 110-meter high hurdles and Wes Kidder in the 300-meter hurdles all placed third.

For Clinton-Massie, the 4×800-meter relay team of Jacob Whitaker, Tanner Olberding, Alex Hudson and Nick Chowning hit the line first in 8:33.53, a win by more than 11 seconds.

Wilmington’s top finish came in the 110-meter hurdles where Nic Hayward clocked 15.9 seconds and finished as runnerup.

SUMMARY

May 11, 2016

@Chillicothe High School

South Central Ohio League

Track and Field Championship

BOYS TEAM SCORES: Hillsboro 137 McClain 113 Clinton-Massie 109 Chillicothe 97 Miami Trace 78 Wilmington 47 Washington 45 East Clinton 35

HIGH JUMP: Hollar, GM, 5-2; Demler, CM, 6-1; Roderick, CH, 6-0; Hayton, H, 6-0; Boltenhouse, CH, 5-10; Ambrose, EC, 5-8; Badgley, GM, 5-6; Conlon, H, 5-6

DISCUS: Staggs, CH, 135-8; Seyfang, MT, 127-7; Wright, EC, 123-1; Taylor, WIL, 118-2; Hickey, WIL, 117-5; Clemmons, CH, 111-6; Conn, H, 110-1; Mossbarger, MT, 108-10

LONG JUMP: Pitzer, GM, 20-4.5; Goolsby, H, 20-4; Bowman, WIL, 20-2.5; Roderick, CH, 20-2; Leforge, CM, 20-1.5; Boltenhouse, CH, 19-1.25; Hayward, WIL, 18-6; Badgley, GM, 18-4.25; Mitchell, EC, 18-2

POLE VAULT: Goolsby, H, 14-7; Mills, CM, 12-0; McCarty, WIL, 11-; Sever, WCH, 11-0; Gibbs, CM, 10-6; Upton-Barrows, CH, 10-0; Cory, MT, 10-0; Haldeman, MT, 9-6

SHOT PUT: Boltenhouse, CH, 42-8; Hicks, WCH, 42-0; Burns, H, 41-4.25; Green, CM, 41-0; McCane, WCH, 39-6.75; Seyfang, MT, 39-5.5; Taylor, WIL, 38-10.5; Mossbarger, MT, 37-11

4X800 RELAY: Clinton-Massie (Jacob Whitaker, Tanner Olberding, Alex Hudson, Nick Chowning) 8:33.53; Chillicothe 8:44.21; McClain 8:46.41; Washington 8:59.24; Hillsboro 9:01.6; East Clinton (Nathan Crouch, Josh Jones, Devin Henson, Kalob Williams) 9:53.72; Miami Trace 10:01.3

110 HURDLES: Conlon, H, 15.33; Hayward, WIL, 15.9; Barnes, EC, 16.13; Goolsby, H, 17.36; Goings, CM, 17.45; Kidder, EC, 18.18; Reed, MT, 18.91; Rice, WCH, 19.58

100 DASH: Hollar, GM, 11.27; Wildey, H, 11.5; Litteral, MT, 11.53; Pitzer, GM, 11.73; Goings, CM, 11.84; D. O’Bryon, CM, 11.91; Penn, CH, 11.95; T. Pettiford, MT, 11.99

4X200 RELAY: Hillsboro 1:31.57; Miami Trace 1:33.38; Wilmington (Ryland Bowman, Matt Smith, Parker Gunkel, Nick Hayward) 1:37.25; McClain 1:37.58; Clinton-Massie (Bryson Mills, Gage Mottashed, Christian Poynter, Logan Liddil) 1:39.79; Washington 1:40.09; Chillicothe 1:40.12; East Clinton (Cameron Yankey, Colten Groves, Devin Henson, Ethan Ambrose) 1:54.18

1600 RUN: Lowe, CH, 4:41.37; Alexander, H, 4:44.25; Pittser, MT, 4:46.63; Henry, GM, 4:49.08; Whitaker, CM, 4:53.68; Chowning, CM, 4:56.74; Villarreal, CH, 5:03.84; Atwood, MT, 5:07.28

4X100 RELAY: McClain 45.03; Chillicothe 45.73; Hillsboro 46.65; Wilmington (Ryland Bowman, Parker Gunkel, Charlie Schumacher, Ely Schumacher) 47.06; Washington 47.85; East Clinton (Wes Kidder, Joey Gray, Brian Barnes, Anthony Osburn) 48.22; Miami Trace 52.98; Clinton-Massie (Cole O’Bryon, Devon O’Bryon, Bailey Leforge, Brandon Davis) 1:13.06

400 DASH: T. Pettiford, MT, 50.34; Hardesty, GM, 50.54; Gallimore, H, 53.05; C. O’Bryon, CM, 53.51; Brown, CH, 54.07; Anderson, H, 55.04; Fout, GM, 55.49; Roderick, CH, 56.1

300 HURDLES: Conlon, H, 39.37; Goings, CM, 42.18; Kidder, EC, 42.8; Meehan, MT, 44.52; Watson, H, 45.93; Liddil, CM, 46.07; Cockerill, GM, 46.24; Reed, MT, 46.57

800 RUN: Hardesty, GM, 2:01.75; Underwood, WCH, 2:04.03; Hudson, CM, 2:08.19; Alexander, H, 2:08.62; Chowning, CM, 2:08.66; Greishiemer, CH, 2:11.77; Trimmer, WCH, 2:12.2; Haines, H, 2:13.14

200 DASH: Wildey, H, 22.82; Litteral, MT, 23.01; Hollar, GM, 23.09; Pitzer, GM, 23.65; Gallimore, H, 23.97; D. O’Bryon, CM, 23.98; Sauceda, MT, 24.0; Brown, CH, 24.18

3200 RUN: Henry, GM, 10:24.02; Pittser, MT, 10:38.96; Olberding, CM, 10:45.57; Lowe, CH, 10:51.72; Whitaker, CM, 11:03.85; Villarreal, CH, 11:23.57; Jones, EC, 11:26.21; Lucarello, H, 11:39.44

4X400 RELAY: Hillsboro 3:34.19; Clinton-Massie (Cole O’Bryson, Devon O’Bryon, Bailey Leforge, Scott Goings) 3:37.98; McClain 3:41.86; Washington 3:43.44; Chillicothe 3:48.52; Wilmington (Matt Smith, Scott Gehlbach, Parker Gunkel, Ryland Bowman) 4:09.38; East Clinton (Cameron Yankey, Devin Henson, Kalob Williams) 10:01.3

http://wnewsj.com/wp-content/uploads/2016/05/web1_whscmec-1.jpg

News Journal Report

comments powered by Disqus