Weekend Sports on TV; Local Calendar


Compiled by Mark Huber



Saturday Sports on TV

AUTO RACING

9:30 a.m. FS1 — FIA Formula E Championship

4 p.m. ABC — Indianapolis 500, qualifying, Day 1s

7 p.m. FS1 — Sprint Cup, All-Star Race, qualifying

9 p.m. FS1 — Sprint Cup, All-Star Race

BOXING

9 p.m. SHO — Jermall Charlo vs. Austin Trout, for Charlo’s IBF super welterweight title; Erislandy Lara vs. Vanes Martirosyan, for the vacant WBA Super World super welterweight title and Lara’s IBO World super welterweight title; Jermell Charlo vs. John Jackson, for the vacant WBC super welterweight title

COLLEGE BASEBALL

Noon FS1 — Creighton at St. John’s

NCAA SOFTBALL REGIONALS

Noon ESPN — Game 3, at Gainesville, Fla.

ESPN2 — Game 3, at Athens, Ga.

2:30 p.m. ESPN — Game 4, at Gainesville, Fla.

ESPN2 — Game 4, at Athens. Ga.

5 p.m. ESPN — NCGame 5, at Gainesville, Fla.

ESPN2 — Game 5, at Athens, Ga.

7 p.m. ESPN2 — Game 4, at Lexington, Ky.

9:30 p.m. ESPN2 — Game 5, at Lexington, Ky.

CYCLING

5 p.m. NBCSN — Amgen Tour of California, Stage 7

DRAG RACING

11 p.m. FS1 — NHRA, Kansas Nationals, qualifying

GOLF

8 a.m. GOLF — European PGA Dubai Duty Free Irish Open

1 p.m. GOLF — PGA AT&T Byron Nelson Championship

3 p.m. CBS — PGA AT&T Byron Nelson Championship

GOLF — LPGA Kingsmill Championship

5 p.m. GOLF — Champions Regions Tradition

7 p.m. GOLF — Web.com BMW Charity Pro-Am

HORSE RACING

2:30 p.m. NBCSN — Preakness Prep

5 p.m. NBC — Preakness Stakes (post time 6:45 p.m.)

MLB BASEBALL

2 p.m. MLB — Kansas City at ChiSox

4 p.m. FSO — Mariners at Reds

4 p.m. FS1 — Arizona at St. Louis

7 p.m. FOX — ChiCubs at San Francisco

10 p.m. MLB — L.A. Dodgers at San Diego

MOTOR SPORTS

7 p.m. NBCSN — Lucas Oil Motocross Hangtown Classic-Moto 2.

NBA PLAYOFFS

8:30 p.m. ESPN — ECF Game 3, Cleveland at Toronto

STANLEY CUP PLAYOFFS

7:15 p.m. NBC — WCF Game 4, St. Louis at San Jose

SOCCER

12:30 p.m. FOX — FA Cup, Final, ManUnited vs. Crystal Palace

3 p.m. FOX — MLS, NY Red Bulls at New York City

WNBA BASKETBALL

8:30 p.m. NBA — San Antonio at Dallas

VOLLEYBALL

3 p.m. NBC — FIVA Cincinnati Open, Women’s final, at Mason, Ohio

Sunday Sports on TV

AUTO RACING

4 p.m. ABC — Indianapolis 500, qualifying, Day 2

NCAA LACROSSE

Noon ESPN2 — Division I, quarterfinals, North Carolina vs. Notre Dame

NCAA SOFTBALL REGIONALS

Noon ESPN — Game 6. at Gainesville, Fla.

2:30 p.m. ESPN — Game 7. at Gainesville, Fla. (if necessary)

7 p.m. ESPN2 — Game 6, at Lexington, Ky.

9:30 p.m. ESPN2 — Game 7, at Lexington, Ky. (if necessary)

CYCLING

4 p.m. NBC — Amgen Tour of California, Stage 8 (final stage)

DRAG RACING

2 p.m. FS1 — NHRA, Kansas Nationals, finals

GOLF

8:30 a.m. GOLF — European PGA Dubai Duty Free Irish Open

1 p.m. GOLF — PGA AT&T Byron Nelson Championship

3 p.m. CBS — PGA AT&T Byron Nelson Championship

GOLF — LPGA Kingsmill Championship

5 p.m. GOLF — Champions Regions Tradition

7 p.m. GOLF — Web.com BMW Charity Pro-Am

MLB BASEBALL

1 p.m. FSO — Mariners at Reds

1:30 p.m. MLB — Cleveland at Boston

8 p.m. ESPN — ChiCubs at San Francisco

NBA PLAYOFFS

8 p.m. TNT — WCF Golden State at Oklahoma City

STANLEY CUP PLAYOFFS

8 p.m. NBCSN — ECF Game 5, Tampa Bay at Pittsburgh

SOCCER

Noon FS1 — International friendly, Puerto Rico vs. USA

FS2 — International friendly, England vs. Turkey

3:25 p.m. ESPN2 — Copa del Rey, final, Barcelona vs. Sevilla

4:30 p.m. ESPN — MLS, Vancouver at Portland

7 p.m. FS1 — MLS, San Jose at Los Angeles

TENNIS

1 p.m. NBC — French Open, first round

WATER POLO

4 p.m. NBCSN — U.S. Olympic Trials, USA men & women’s teams vs. Australia

WNBA BASKETBALL

3 p.m. NBA — Chicago at Atlanta

Monday Sports on TV

NCAA WOMEN’S GOLF

7 p.m. GOLF — Individual championship, final round

MLB BASEBALL

8 p.m. FS1 — L.A. Dodgers at Texas

10 p.m. MLB — Cincinnati at L.A. Dodgers

10 p.m. FSO — Reds at Dodgers

NBA PLAYOFFS

8:30 p.m. ESPN — ECF Game 4, Cleveland at Toronto

STANLEY CUP PLAYOFFS

8 p.m. NBCSN — WCF Game 5, San Jose at St. Louis

SOCCER

2:30 p.m. FS1 — Bundesliga, second leg, Eintracht Frankfurt at FC Nuremberg

——-

Local Sports Calendar

May 21 Events

• CM softball Noon vs Ross @Mason HS D2 District Championship

• BHS, CM, EC girls track, field 1 pm field 230 pm track @Welcome Stadium

• BHS, CM boys track, field 1 pm track @New Richmond HS

• EC boys track, field 10 am field 1130 am track @Welcome Stadium

May 25 Events

• EC track, field (T. Wright) discus 4 pm @Troy HS Region 12 meet

May 26 Events

• CM track, field (B. Mills) pole vault 5 pm @Welcome Region 8 meet

• CM track, field (B. Leforge) long jump 5 pm @Welcome Region 8 meet

• CM track, field boys 4×800 relay 630 pm @Welcome Region 8 meet

• Blan track, field girls 4×800 relay 630 pm @Welcome Region 8 meet

• Blan track, field (J. Holcomb) discus 5 pm @Welcome Region 8 meet

May 28 Events

• Blan track, field (J. Holcomb) shot put 11 am @Welcome Region 8 meet

• Blan track, field (M. Deless) discus 11 am @Welcome Region 8 meet

• CM track, field (C. Demler) high jump 11 am @Welcome Region 8 meet

• CM track, field (J. Burton) discus 11 am @Welcome Region 8 meet

Compiled by Mark Huber

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports

comments powered by Disqus