LEADING OFF: TV, Local Calendar


Compiled by Mark Huber



Thursday Sports on TV

LITTLE LEAGUE WORLD SERIES

11 a.m. ESPN — Midwest Regional, semifinal, at Indianapolis

1 p.m. ESPN — New England Regional, semifinal, at Bristol, Conn.

3 p.m. ESPN — Northwest Regional, semifinal, at San Bernardino, Calif.

5 p.m. ESPN2 — Great Lakes Regional, semifinal, at Indianapolis

7 p.m. ESPN — Mid-Atlantic Regional, semifinal, at Bristol, Conn.

9 p.m. ESPN — West Regional, semifinal, at San Bernardino, Calif.

CFL FOOTBALL

9 p.m. ESPN2 — Montreal at Edmonton

GOLF

2 p.m. FS1 — U.S. Senior Open

5 p.m. GOLF — PGA Tour, John Deere Classic

HORSE RACING

4 p.m. FS2 — Saratoga Live, Statue of Liberty Stakes

MAJOR LEAGUE BASEBALL

12:30 p.m. MLB — San Diego at Pittsburgh

3:30 p.m. MLB — Baltimore at Oakland

8 p.m. MLB — St. Louis at Chicago Cubs

NFL PRESEASON

7:30 p.m. NFL — New Orleans at New England

RIO SUMMER OLYMPICS

6:30 a.m. GOLF — Men’s GOLF — First round (LIVE)

8 a.m. NBCSN — Women’s Archery; Women’s Beach Volleyball – Larissa/Talita (Brazil) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE); Women’s Fencing (LIVE); Women’s Judo; Men’s Rugby (LIVE); Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE); (LIVE); Women’s Judo – 78kg Gold Medal Final (LIVE); Men’s Beach Volleyball – P. Solberg/E. Goncalves Oliveira Jr. (Brazil) vs. A. Samoilovs/J. Smedins (Latvia) (LIVE); Men’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE); Women’s Field Hockey – U.S. vs. India (LIVE); Men’s Table Tennis – Singles Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE); Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil (LIVE); Women’s Shooting – Rifle, Three Positions Finals

9 a.m. USA — Women’s Water Polo – Italy vs. Australia (LIVE); Men’s Table Tennis; Badminton Mixed Doubles – Chew/Subandhi (U.S.) vs. Ko/Kim (South Korea); Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE); Badminton Mixed Doubles – Chew/Pongnairat (U.S.) vs. Fu/Zhang (China) (LIVE); Men’s Handball – Brazil vs. Germany (LIVE)

10 a.m. NBC — Rowing – Semifinals and Gold Medal Finals; Women’s Water Polo – U.S. vs. China (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE); Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Uklova/Birlova (Russia) (LIVE); Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Nicolai/Lupo (Italy) (LIVE); Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Finals

10:30 a.m. TELEMUNDO – News Recap; Men’s Beach Volleyball – Schalk/Saxton (Canada) vs. Diaz/Gonzalez (Cuba); Women’s Beach Volleyball – Larissa/Talita (Brazil) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland); Swimming – Qualifying Heats; Boxing – Elimination Matches; Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia

11 a.m. BRAVO — Tennis (LIVE) – Men’s Singles quarterfinals, Women’s Singles semifinals, Women’s Doubles semifinals, Mixed Doubles quarterfinals

Noon MSNBC — Men’s Beach Volleyball – Nummerdor/Varenhorst (Netherlands) vs. Semenov/Krasilnikov (Russia) (LIVE); Women’s Water Polo – Spain vs. Hungary; Men’s Volleyball – Poland vs. Argentina (LIVE); Equestrian; Sailing

3 p.m. NBC UNIVERSO – Boxing – Elimination Matches; Men’s Volleyball – Poland vs. Argentina; Men’s Beach Volleyball – Virgen/Ontiveros (Mexico) vs. Naceur Ma/Belha (Tunisia); Men’s Basketball – Nigeria vs. Spain

5 p.m. CNBC — Cycling – Track Gold Medal Final (LIVE); Women’s Beach Volleyball – Heidrich/Zumkehr (Switzerland) vs. Van Gestel/Van der Vlist (Netherlands) (LIVE); Women’s Fencing – Team Epee Gold Medal Final; Women’s Badminton – Wang (U.S.) vs. Tan (Beligum) (LIVE); Women’s Badminton – Lee/Obanana (U.S.) vs. Jung/Shin (South Korea) (LIVE)

8 p.m. NBC — Women’s Gymnastics, Individual All-Around Gold Medal Final; Swimming (LIVE) – Gold Medal finals:

Men’s 200m Backstroke & 200m Individual Medley, Women’s 200m Breaststroke & 100m Freestyle

12:35 a.m. (Friday) NBC — Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final; Canoe/Kayak

——-

Local Sports Calendar

August 11 Events

• East Clinton girls golf 4 pm vs Clinton-Massie @SHCC

• East Clinton boys golf 4 pm vs Miami Trace @SHCC

• Clinton-Massie girls golf 11 am vs Waynesville @Elks 797

• Blanchester HS boys golf 10 am @Batavia

August 12 Events

• Blanchester football 4 pm Hillsboro scrimmage @Barbour Memorial Field

• Wilmington HS boys golf 8 am vs Beavercreek @SHCC

• East Clinton Meet the Teams 6 pm @football field

• Wilmington HS tennis 5 pm Talawanda

Compiled by Mark Huber

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports

comments powered by Disqus