Tuesday Sports on TV
MAJOR LEAGUE BASEBALL
7 p.m.
FSO — Miami at Cincinnati
MLB — Kansas City at Detroit
RIO SUMMER OLYMPICS
8 a.m.
NBCSN — Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE); Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE); Men’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final; Women’s Soccer – Semifinal, Brazil vs. Sweden (LIVE); Cycling – Track Events; Canoe/Kayak – Sprint Gold Meal Finals; Women’s Soccer – Semifinal, Germany vs. Canada (LIVE); Badminton – Doubles Semifinal; Women’s Basketball – United States vs. Japan (LIVE); Men’s Weightlifting – Superheavy Gold Medal Final (LIVE); Men’s Boxing – Light Gold Medal Final; Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals; Women’s Volleyball – Quarterfinal, Brazil vs. China (LIVE); Women’s Table Tennis – Team Gold Medal Final
9 a.m.
USA — Women’s Volleyball – Quarterfinal, South Korea vs. Netherlands (LIVE); Men’s Field Hockey – Semifinal, Belgium vs. Netherlands (LIVE); Badminton – Doubles Semifinal; Synchronized Swimming – Duet Gold Medal Final (LIVE); Women’s Table Tennis – Team Bronze Medal; Men’s Beach Volleyball – Semifinal (LIVE); Badminton – Doubles Semifinal
10 a.m.
NBC — Track & Field – Qualifying Heats (LIVE): Men’s Triple Jump – Gold Medal Final, Women’s Discus – Gold Medal Final; Men’s Water Polo – Quarterfinal, Greece vs. Italy (LIVE); Track & Field – Qualifying Rounds; Equestrian – Team Jumping Qualifying; Women’s Volleyball – Quarterfinal, Japan vs. United States (LIVE); Men’s Diving – Springboard Semifinal; Women’s Beach Volleyball – Semifinal, Maestrini/Rocha (Brazil) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany) (LIVE)
10:30 a.m.
TELEMUNDO – News Recap; Women’s Soccer – Semifinal, Sweden vs. Brazil; Synchronized Swimming
Noon
MSNBC — Wrestling – Greco-Roman Qualifying; Women’s Handball – Quarterfinal, Sweden vs. Norway (LIVE); Men’s Water Polo – Quarterfinals, Brazil vs. Croatia, Serbia vs. Spain (LIVE); Sailing – Gold Medal Finals
3 p.m.
NBC UNIVERSO – Women’s Soccer – Semifinal, Germany vs. Canada; Beach Volleyball – Semifinal; Women’s Volleyball – Quarterfinal; Boxing – Elimination Matches
5 p.m.
CNBC — Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE); Women’s Volleyball – Quarterfinal, Russia vs. Serbia (LIVE); Men’s Field Hockey – Semifinal, Argentina vs. Germany
8 p.m.
NBC — Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE): Men’s High Jump, Women’s 1500m, Men’s 110m Hurdles; Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals: Men’s Parallel Bars, Women’s Floor, Men’s High Bar; Women’s Beach Volleyball – Semifinal, Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Seixas de Freitas/Bednarczuk (Brazil) (LIVE)
12:35 a.m. (Wednesday)
NBC — Men’s Diving – Springboard Gold Medal Final
UEFA CHAMPIONS LEAGUE
2:30 p.m.
FS1 — Playoff Leg 1, Steaua Bucuresti vs. Manchester City
FS2 — Playoff Leg 1, BSC Young Boys vs. Borussia Mönchengladbach
FSN — Playoff Leg 1, Dinamo Zagreb vs. Salzburg
LITTLE LEAGUE SOFTBALL WORLD SERIES
7 p.m.
ESPN2 — Semifinal, at Portland, Ore.
9:30 p.m.
ESPN2 — Semifinal, at Portland, Ore.
——-
Local Calendar
August 16 Events
• Wilmington HS girls golf 430 pm @Little Miami
• Clinton-Massie boys golf 3 pm @McClain
• Clinton-Massie girls golf TBA vs Franklin @Franklin Golf Club
• Clinton-Massie tennis 430 pm @Washington CH
• East Clinton tennis 4 pm @Hillsboro
• Wilmington HS boys soccer 5 pm Var, JV scrimmage vs Edgewood
• ROB volleyball 430 pm @Blanchester
August 17 Events
• Wilmington HS girls golf 430 pm vs Clinton-Massie @Elks 797
• East Clinton girls golf 4 pm vs Hillsboro @SHCC
• Clinton-Massie girls golf TBA vs Wilmington @Elks 797
• Blanchester tennis 4 pm @Felicity