Saturday Sports on TV
AUTO RACING
8 p.m. NBCSN — Sprint Cup Bass Pro Shops NRA Night Race
12:30 a.m. NBCSN — IndyCar ABC Supply 500, qualifying
LITTLE LEAGUE WORLD SERIES
Noon ESPN — Elimination game, Nuevo Leo, Mexico vs. Emilia, Italy
3 p.m. ABC — Elimination game, Warwick R.I. vs. Bend, Ore
6 p.m. ESPN — Elimination game, Vancouver, B.C.-Tokyo loser vs. Willemstad, Curacao-Seoul loser
8 p.m. ESPN — LElimination game, Chula Vista, Calif.-Johnston, Iowa loser vs. Bowling Green, Ky.-San Antonio loser
DRAG RACING
10 p.m. FS1 — NHRA Lucas Oil Nationals, qualifying
GOLF
3 p.m. CBS — PGA Wyndham Championship
FOX — U.S. Amateur Championship, semifinal matches
4 a.m. (Sunday) GOLF — European PGA D+D Real Czech Masters
HORSE RACING
4 p.m. FS2 — Saratoga Live, Alabama Stakes
MAJOR LEAGUE BASEBALL
4 p.m. FS1 — N.Y. Mets at San Francisco
7 p.m. MLB — Toronto at Cleveland
7 p.m. FSO — Dodgers at Reds
10 p.m. MLB — Milwaukee at Seattle
MIXED MARTIAL ARTS
8 p.m. FS1 — UFC 202, prelims, at Las Vegas
NFL PRESEASON
4 p.m. NFL — N.Y. Giants at Buffalo
7 p.m. NFL — Baltimore at Indianapolis
10 p.m. NFL — Kansas City at Los Angeles
RIO SUMMER OLYMPICS
6 a.m. GOLF — Women’s Final round (LIVE)
9 a.m. USA — Rhythmic Gymnastics – Group Qualifying (LIVE); Women’s Basketball – Bronze Medal, Serbia vs. France (LIVE); Men’s Water Polo – Bronze Medal, Montenegro vs. Italy (LIVE); Women’s Handball – Bronze Medal, Netherlands vs. Norway; Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE); Men’s Badminton – Singles Gold Medal Final; Boxing – Gold Medal Finals; Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals; Men’s Modern Pentathlon; Taekwondo – Gold Medal Finals
10 a.m. NBC — Women’s Triathlon – Gold Medal Final (LIVE); Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals; Men’s Diving – 10m Platform Semifinal; Women’s GOLF — Final Round (LIVE); Women’s Basketball – Gold Medal Final, United States vs. Spain (LIVE); Men’s Water Polo – Gold Medal Final, Croatia vs. Serbia (LIVE)
Noon MSNBC — Women’s Volleyball – Bronze Medal, Netherlands vs. United States (LIVE); Men’s Badminton – Singles Bronze Medal; Women’s Handball – Gold Medal Final, France vs. Russia (LIVE)
NBCSN — Men’s Soccer – Bronze Medal, Honduras vs. Nigeria (LIVE); Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying; Women’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final; Men’s Soccer – Gold Medal Final, Brazil vs. Germany (LIVE)
TELEMUNDO – Men’s Soccer – Bronze Medal, Honduras vs. Nigeria (LIVE); Boxing – Gold Medal Finals; Men’s Soccer – Gold Medal Final, Brazil vs. Germany (LIVE) and Medal Ceremony
8 p.m. NBC — Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE): Women’s High Jump, Men’s Javelin, Men’s 1500m, Women’s 800m, Men’s 5000m, Women 4x400m Relay, Men 4x400m Relay; Women’s Volleyball – Gold Medal Final, China vs. Serbia (LIVE); Men’s Diving – 10m Platform Gold Medal Final
12:30 a.m. (Sunday) NBC — Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final
PREMIER LEAGUE SOCCER
7:30 a.m. NBCSN — Stoke City vs. Manchester City
10 a.m. CNBC — Watford vs. Chelsea
NBCSN — Burnley vs. Liverpool
12:30 p.m. CNBC — PLeicester City vs. Arsenal
MLS
3 p.m. ESPN — Los Angeles at New York City
TENNIS
1 p.m. ESPN2 — Western & Southern Open, women’s semifinals, at Mason
7 p.m. ESPN2 — Western & Southern Open, men’s semifinals, at Mason
——-
Sunday Sports on TV
AUTO RACING
3 p.m. NBCSN — IndyCar ABC Supply 500
LITTLE LEAGUE WORLD SERIES
11 a.m. ESPN — Double-elimination game, Aguadulce, Panama vs. Sydney
3 p.m. ABC — Double-elimination game, Endwell, N.Y. vs. Goodlettsville, Tenn.
5 p.m. ESPN — Double-elimination game, Vancouver, B.C.-Tokyo winner vs. Willemstad, Curacao-Seoul winner
7 p.m. ESPN2 — Double-elimination game, Chula Vista, Calif.-Johnston, Iowa winner vs. Bowling Green, Ky.-San Antonio winner
JR LEAGUE WORLD SERIES
1 p.m. ESPN — Championship, at Taylor, Mich.
DRAG RACING
2 p.m. FS1 — NHRA Lucas Oil Nationals, finals
GOLF
7 a.m. GOLF — European PGA D+D Real Czech Masters
1 p.m. GOLF — PGA Wyndham Championship
3 p.m. CBS — PGA Wyndham Championship
FOX — U.S. Amateur Championship, championship match
HORSE RACING
4 p.m. FS2 — Saratoga Live, Lake Placid Stakes
MAJOR LEAGUE BASEBALL
1 p.m. FSO — Los Angeles at Cincinnati
1 p.m. TBS — Boston at Detroit
8 p.m. ESPN — N.Y. Mets at San Francisco
RIO SUMMER OLYMPICS
8 a.m. NBC — Men’s Track & Field – Marathon (LIVE)
USA — Men’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE); Men’s Handball – Bronze Medal (LIVE); Men’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE); Men’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)
10:30 a.m. NBCSN — Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE); Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals; Boxing – Gold Medal Finals (LIVE)
11 a.m. NBC — Rhythmic Gymnastics – Group Gold Medal Final; Men’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE); Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)
Noon TELEMUNDO – Men’s Volleyball – Gold Medal Finals; Men’s Basketball – Gold Medal Final
8 p.m. NBC — Closing Ceremony (same-day tape)
PREMIER LEAGUE
8:30 a.m. NBCSN — Sunderland vs. Middlesbrough
11 a.m. CNBC — West Ham vs. Bournemouth
MLS
3 p.m. ESPN — New York Red Bulls at D.C. United
9:30 p.m. FS1 — Portland at Seattle
TENNIS
2 p.m. ESPN2 — Western & Southern Open, women’s championship, at Mason
4 p.m. ESPN2 — Western & Southern Open, men’s championship, at Mason
——-
Monday Sports on TV
LITTLE LEAGUE WORLD SERIES
11 a.m. ESPN — Consolation game
1 p.m. ESPN — Elimination game
3 p.m. ESPN — Elimination gam
6 p.m. ESPN — Elimination game
8 p.m. ESPN — Elimination game
HORSE RACING
4 p.m. FS2 — Saratoga Live, Summer Colony Stakes
MAJOR LEAGUE BASEBALL
7 p.m. MLB — Washington at Baltimore
——-
Local Sports Calendar
August 20 Events
• Wilmington HS tennis 11 am vs Mt Vernon @Western Southern Open
• Blanchester tennis 9 am SBC Touranment @BHS
• Clinton-Massie volleyball 10 am @Little Miami
• East Clinton volleyball TBA Fairfield @EC
August 22 Events
• Wilmington HS girls golf 430 pm @McClain
• East Clinton boys golf 4 pm vs CM, WCH, Hills @SHCC
• Clinton-Massie boys golf 4 pm EC, Hills, WCH @SHCC
• Clinton-Massie girls golf 4 pm @Hillsboro
• Blanchester HS boys golf 4 pm vs Clermont NE @Elks 797
• Clinton-Massie tennis 430 pm vs Waynesville @CM
• Clinton-Massie girls soccer 7 pm Western Brown @CM
• Clinton-Massie boys soccer 5 pm Western Brown @CM
• Clinton-Massie volleyball 5 pm Fayetteville @CM