Jackson to play in all-star game March 23


News Journal Report



Wilmington’s Mya Jackson is scheduled to participate in the 2nd annual Jim Dabbelt Miami Valley Underclass All-Star Game Thursday at Urbana High School.

Forty of the top girls’ basketball players in the region, ranging from freshman through juniors, will be participating in the event, according to a press release from The Dabbelt Report.

Two games will be played that evening, with the Div. I-II game set to begin at 6 p.m., followed by the Div. III-IV game which tips off at 7:30 p.m.

Dabbelt, a Tipp City resident who is finishing his 32nd year in girls’ basketball, authors The Dabbelt Report which promotes the sport throughout Ohio. The all-star teams are selected from Dabbelt’s all-area teams which are published at the end of the regular season.

Also that evening, the seniors around the Miami Valley who were named to the all-area teams will be recognized in between games.

Throughout the evening, a Fill the Boot raffle also will take place, to help with expenses endured for the family of West Liberty Salem student Logan Cole, who was injured in a school shooting in January. Two Tiger Strong shirts, one signed by the West Liberty Salem girls’ basketball team, and another by the 40 girls participating in the game, will be raffled off to a pair of winners.

Also in attendance will be former Major League Baseball pitcher Joe Crawford, who just retired after 13 years as a coach with the Milwaukee Brewers. Crawford will be coaching one of the all-star teams and will be donating his Brewers game jersey that will also be available to win in the auction.

Admission is $5 at the door.

Rosters for the game are:

Division 1-2 Game, 6:00 p.m.

Division 1-2 North

Nyla Hampton, 5-7 Fr., Wayne; Nikki Current, 5-8 Jr., Ben Logan; Mali Morgan Elliott, 5-11 So., Wayne; Cassidy Crawford, 5-10 Fr., Willard; Willow Knight, 5-7 Jr., Vandalia Butler; Corinne Thomas, 5-9 So., Tecumseh; Presley Griffitts, 5-10 Soph., Tecumseh; Allison Mader, 5-8 Jr., Tippecanoe; Mikala Morris, 6-2 So., Kenton Ridge; Reagan Ware, 5-4 Fr., Greenon.

Division 1-2 South

Bailey Draughn, 5-11 Jr., Beavercreek; Mya Jackson, 5-7 So., Wilmington; Lauren Hapgood, 5-8 So., Oakwood; Cassidy Hofacker, 5-8 Jr., Bellbrook; Maddy Westbeld, 6-2 Fr., Fairmont; Annie Weckesser, 5-8 Jr., Chaminade Julienne; Jordan Diehl, 5-10 Jr., Springboro; Sam Chable, 5-6 So., Centerville; Hunter Stidham, 5-10 Jr., Valley View; Lexi Moore, 5-10 Jr., Beavercreek

Division 3-4 Game, 7:30 p.m.

Division 3-4 West

Tatum McBride, 5-6 Jr., Newton; Corina Conley, 5-10 Fr., Franklin Monroe; Grace Thein, 5-10 Jr., Fort Recovery; Kami McEldowney, 5-7 Jr., Versailles; Samantha Whiteman, 5-7 So., Covington; Courtney Prenger, 6-1 So., Minster; Aubrey Stupp, 5-11 Fr., Tri County North; Kristen Dickison, 5-6 So., Milton Union; Macey Huelskamp, 5-11 Jr., Anna; Danielle Winner, 6-2 Jr., Versailles

Division 3-4 East

Nicole Sims, 5-2 So., Preble Shawnee; Christa Harris, 5-7 Jr., Carlisle; Frankie Fife, 5-6 Jr., Greeneview; Isabelle Bolender, 5-11 Jr., Cedarville; Aubriana Bellard, 5-9 Jr., Middletown Christian; Kasey Schipfer, 5-7 Fr., Mechanicsburg; Hayley Suchland, 5-8 Jr., Northeastern; Sarah Bergman, 6-0 Jr., Botkins; McKenzi Saunders, 5-5 Fr., Middletown Madison; Faith Strickle, 5-10 Jr., Greeneview

http://wnewsj.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_MT_bryantW_jackson2.jpg

http://wnewsj.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_GBK_wilm_mya_GM.jpg

News Journal Report

comments powered by Disqus