Saturday’s Sports on TV
AUTO RACING
8:30 a.m. FS1 — Sprint Cup, Food City 500, practice
9:30 a.m. FS1 — Xfinity, Fitzgerald Glider Kits 300, qualifying
11 a.m. FS1 — Sprint Cup, Food City 500, final practice
12:30 p.m. FS1 — Xfinity, Fitzgerald Glider Kits 300
6 p.m. NBCSN — IndyCar, GP of Long Beach, qualifying
7 p.m. FS2 — IMSA WeatherTech SportsCar Championship
1:30 a.m. (Sunday) NBCSN — F1, Chinese Grand Prix
BOXING
8:30 p.m. NBC — Errol Spence Jr. vs. Chris Algieri, welterweights; Krzysztof Glowacki vs. Steve Cunningham, for the WBO World Cruiserweight title
11 p.m. SHO — Gary Russell Jr. vs. Patrick Hyland, for Russell’s WBC World featherweight title; Jose Pedraza vs. Stephen Smith, for Pedraza’s IBF super featherweight title
COLLEGE FOOTBALL
Noon SEC — Kentucky Spring Game
ESPNU — Mississippi St. Spring Game
12:30 p.m. NBCSN — Notre Dame Spring Game
2 p.m. SEC — Tennessee Spring Game
3 p.m. ESPN — Alabama Spring Game
4 p.m. ESPN — Georgia Spring Game
SEC — LSU Spring Game
6 p.m. SEC — Missouri Spring Game
COLLEGE SOFTBALL
1 p.m. ESPN2 — Tennessee at Georgia
3 p.m. ESPN2 — Texas at Oklahoma
GOLF
8 a.m. GOLF — European PGA Real Club Valderrama Open de Espana
1 p.m. GOLF — PGA RBC Heritage
3 p.m. CBS — PGA RBC Heritage
GOLF — Champions Mitsubishi Electric Classic
7 p.m. GOLF — LPGA Lotte Championship
MLB BASEBALL
1 p.m. MLB — Seattle at N.Y. Yankees
2 p.m. FSO — Reds at Cardinals
4 p.m. FS1 — Toronto at Boston
7 p.m. FS1 — Atlanta at Miami
9 p.m. MLB — San Francisco at L.A. Dodgers
MOTOR SPORTS
3 p.m. FOX — AMA Monster Energy Series
MIXED MARTIAL ARTS
6 p.m. FOX — UFC Fight Night, prelims
8 p.m. FOX — UFC Fight Night, Rashad Evans vs. Glover Teixeira
NBA PLAYOFFS
12:30 p.m. ESPN — Game 1, Indiana at Toronto
3:30 p.m. ABC — Game 1, Houston at Golden State
7 p.m. ESPN — Game 1, Boston at Atlanta
9:30 p.m. ESPN — Game 1, Dallas at Oklahoma
STANLEY CUP PLAYOFFS
3 p.m. NBC — Game 2, N.Y. Rangers at Pittsburgh
7 p.m. CNBC — Game 2, Philadelphia at Washington
8 p.m. NBCSN — Game 2, Minnesota at Dallas
10:30 p.m. NBCSN — Game 2, San Jose at Los Angeles
PREMIER LEAGUE
7:45 a.m. NBCSN — Premier League, Sunderland at Norwich City
10 a.m. NBCSN — Premier League, Aston Villa at Manchester United
USA — Premier League, Southampton at Everton
12:30 p.m. NBC — Premier League, Manchester City at Chelsea
BUNDESLIGA SOCCER
9:20 a.m. FS2 — Bundesliga, Eintracht Frankfurt at Bayer 04 Leverkusen
12:30 p.m. FOX — Bundesliga, Schalke 04 at Bayern Munich
——-
Sunday’s Sports on TV
ARENA FOOTBALL
4 p.m. ESPN2 — Portland at Philadelphia
AUTO RACING
7 a.m. FS1 — FIA World Endurance, Silverstone Circuit
9 a.m. FS2 — FIA World Endurance, Silverstone Circuit
1 p.m. FOX — Sprint Cup, Food City 500
4:30 p.m. NBCSN — IndyCar, Toyota GP of Long Beach
COLLEGE LACROSSE
Noon ESPN2 — Duke at Virginia
COLLEGE TENNIS
2 p.m. FS2 — Women, TCU at Oklahoma St.
4:30 p.m. FS2 — Men, Baylor at Oklahoma St.
GOLF
5 a.m. GOLF — European PGA Real Club Valderrama Open de Espana
1 p.m. GOLF — PGA RBC Heritage
3 p.m. CBS — PGA RBC Heritage
GOLF — Champions Mitsubishi Electric Classic
MLB
2 p.m. FSO — Reds at Cardinals
2 p.m. MLB — Detroit at Houston
8 p.m. ESPN — San Francisco at L.A. Dodgers
NBA PLAYOFFS
3 p.m. ABC — Game 1, Detroit at Cleveland
5:30 p.m. TNT — Game 1, Charlotte at Miami
8 p.m. TNT — Game 1, Memphis at San Antonio
10:30 p.m. TNT — Game 1, Portland at L.A. Clippers
STANLEY CUP PLAYOFFS
3 p.m. NBC — Game 3, St. Louis at Chicago
7 p.m. CNBC — Game 3, Tampa Bay at Detroit
8 p.m. NBCSN — Game 3, Florida at N.Y. Islanders
10:30 p.m. NBCSN — Game 2, Nashville at Anaheim
PREMIER LEAGUE
8:30 a.m. NBCSN — West Ham United at Leicester City
11 a.m. NBCSN — Crystal Palace at Arsenal
BUNDESLIGA SOCCER
9:30 a.m. FS1 — Hamburg SV at Borussia Dortmund
11:20 a.m. FS2 — Koln at F.S.V. Mainz
MLS
3:30 p.m. ESPN — New England at Orlando City
7 p.m. FS1 — Sporting Kansas City at FC Dallas
——-
Monday’s Sports on TV
MLB
11 a.m. MLB — Toronto at Boston
7 p.m. FSO — Rockies at Reds
8 p.m. ESPN — Chicago Cubs at St. Louis
NBA PLAYOFFS
7 p.m. NBA — Game 2, Indiana at Toronto
8 p.m. TNT — Game 2, Dallas at Oklahoma City
10:30 p.m. TNT — Game 2, Houston at Golden State
STANLEY CUP PLAYOFFS
7 p.m. NBCSN — Game 3, Washington at Philadelphia
8:30 p.m. CNBC — Game 3, Dallas at Minnesota
10:30 p.m. NBCSN — Game 3, Los Angeles at San Jose
RUNNING
8:30 a.m. NBCSN — Boston Marathon
SOCCER
3 p.m. NBCSN — Tottenham at Stoke City
——-
Local Sports Calendar
April 16 Events
• CM baseball 11 am, 1 pm vs East Palestine DH
• WHS tennis 9 am vs Blanchester @Wilmington Inv
• WHS lacrosse 2 pm @Covington Catholic
• BHS tennis 9 am vs Wilmingtonn @Wilmington Inv
• CM softball Time TBA @Roger Bacon DH
• WHS softball 10 am Noon @Western Brown DH
• BHS softball 9 am @McAuley DH
• WC track, field 1130 am All-Ohio Inv @Ohio Wesleyan
• WC women’s lacrosse 1 pm @Mount Union
• WC men’s lacrosse 1 pm vs Mount Union
• WC baseball 1 pm @Baldwin Wallace DH
• WC softball 1 pm vs Baldwin-Wallace DH
April 17 Events
• WC softball 1 pm @Franklin DH
April 18 Events
• WHS baseball 5 pm @Hillsboro
• BHS baseball 430 pm @Felicity
• CM baseball 5 pm @McClain
• EC baseball 5 pm @Miami Trace
• WHS tennis 430 pm vs Hillsboro
• BHS tennis 4 pm vs Batavia
• EC tennis 4 pm @Miami Trace
• EC softball 5 pm @Miami Trace
• CM softball 5 pm @McClain
• WHS softball 5 pm vs Hillsboro
• BHS softball 430 pm @Felicity
• EC boys, girls track, field 430 pm @CM Relays
• CM boys, girls track, field 430 pm CM Relays
• WHS boys, girls track, field 430 pm @CM Relays